Hálózat alapok #3: Dinamikus cím osztás

2021.12.20

Már az eddigiekben szó volt a statikus cím osztásról, ami lényegében annyit takar, hogy mi szépen bepötyögjük a megadandó hálózati információkat egyesével, de nyilván ez nem előnyös, ha mondjuk  200 PC-nek kéne címet osztani egy szerveren. Erre nyújt nekünk megoldást a dinamikus cím osztás, ahol egy szerver, vagy épp a routerünk tud IP címeket osztani automatikusan.

DHCP szerver: A DHCP szerver tökéletesen megfelel a dinamikus cím osztásra, az első lépés mindig, hogy először fel konfiguráljuk a szervert(IP cím, Alhálózati maszk, Alapértelmezett átjáró) másképp nem működne, ezek után klikk a szerverre -> Services -> DHCP, és itt amit minden kép meg kell adnunk, az az alapértelmezett átjáró, az IP címeket hányas címtől kezdje osztani(pl: csak a 10-es címtől kezdjen IP-t osztogatni, az első 10 ne kerüljön kiosztásra), az alhálózati maszk, illetve, hogy maximum hány felhasználó kaphasson IP címet. Fontos, hogy mielőtt ezt elmentenénk, a szervert előtte kapcsoljuk fel, és csak ezután klikk a 'Save'-re. Mind ezek után, ha rá kattintunk a PC-re, majd Desktop -> IP configuration és itt a DHCP-t jelöljük be, pár másodperc, és a PC-nk meg is fogja kapni automatikusan a címet a szervetől(Videó).

Router DHCP: A routerünk is képes DHCP szolgáltatást ellátni ehhez nem kell más tennünk, mint: CLI -> enable -> config, legelőször meg kell adnunk, hogy mely címek NE kerüljenek kiosztásra(ilyen pl a router címe, avagy az első kiosztható cím, vagy épp a switch címe) ezt pedig a ' ip dhcp excluded-address <kihagyandó IP> ' parancs segítségével tudjuk megtenni, ha tegyük fel az 1-10. címet nem szeretnénk kiosztani, akkor az is megoldható az 'ip dhcp excluded-address 192.168.1.1 192.168.1.10' formátumban, így a két érték közti IP-k nem kerülnek kiosztásra, ezek után következik a DHCP szerver avagy a DHCP pool létre hozása a ' ip dhcp pool <pool neve>' parancs megadásával, a pool neve lehet akármi. Ezek végeztél bent is leszünk a DHCP-t konfiguráló modulban, itt megadjuk azt, hogy milyen IP tartományt használjon a szerver, ezt a ' network <hálózat cím> <Subnet Mask> ' paranccsal tehetjük meg. Alapértelmezett átjárót a 'default-router <átjáró>' használatával adhatjuk meg. Végezetül pedig állíthatunk DNS-szervert is a pool-nak, a 'dns-server <szerver cím>' segítségével, ezek megadása után már a hálózaton lévő PC-k tudnak dinamikusan címet kapni (Videó)

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el